Description
Realme 7 Pro Price in Bangladesh Tk. 27990
Specification
| Mobile Name | Realme 7 Pro |
| Model no | 7 Pro |
| Launch Date | September 2020 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 182 grams |
| Dimensions (mm) | 160.9 x 74.3 x 8.7 mm (6.33 x 2.93 x 0.34 in) |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Fast charging | Fast charging 65W |
| Mobile Colors | Mirror Blue, Mirror Silver |
Display:
| Display size (inches) | 6.4 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Processor make | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
Software
| Operating system | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| GPU | Adreno 618 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of realme 7 pro Specification
Realme is an another awesome brand. Realme 7 Pro price in Bangladesh Tk. 27990.The Realme Smartphone was launched on September 2020. The phone contains a 6.4-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels , an aspect ratio of 20:9, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM internal storage.





