Description
Vivo V22s Price in Bangladesh Tk. 22999
Specification
| Mobile Name | Vivo V22s |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | August 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 192 grams |
| Dimensions (mm) | 164.3 x 76.1 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Dark Blue, Yellow Green |
Display:
| Display size (inches) | 6.55 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Processor make | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
Software
| Operating system | Android 12, Funtouch 12 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | FM radio |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of vivo v22s Specification
Vivo V22s Price in Bangladesh Tk. 22999.It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.55-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels and an aspect ratio of 20:9. Vivo Smartphone comes with 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM internal storage. The Vivo Smartphone Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) and is powered by a 5000 mAh battery.





