Description
Vivo Y22 Price in Bangladesh Tk. 19999
Specification
| Mobile Name | Vivo Y22 |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | September 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 190 grams |
| Dimensions (mm) | 164.3 x 76.1 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| charging | 18W wired |
| Mobile Colors | Starlite Blue, Metaverse Green, Summer Cyan |
Display:
| Display size (inches) | 6.55 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
Software
| Operating system | Android 12, Funtouch 12 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | FM radio |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of vivo y22 Specification
Vivo Y22 Price in Bangladesh Tk. 19999.It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.55-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels and an aspect ratio of 20:9. Vivo Smartphone comes with 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM internal storage. The phone Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) and is powered by a 5000 mAh battery. The Vivo Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





