Description
Infinix Hot 20i Price in Bangladesh Tk. 11999
| Mobile Name | Infinix Hot 20i |
| Model no | Hot 20i |
| Launch Date | Sep. 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 195 grams |
| Dimensions (mm) | 164.8 x 76.4 x 8.8 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 10W |
| Mobile Colors | Energy Green, Sunset Gold, Wilderness Black, Luna Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | HD+ 720 x 1612 pixels-267 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Quad-core-2.0 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio A22 – 12 nm |
| Internal | 64 GB |
| Card Slot | MicroSD Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Triple 13+0.3+0.3 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 Go Edition (XOS 10.6) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of infinix hot 20i Specification
Infinix Hot 20i price in Bangladesh Tk. 11999.The Smartphone was launched on Sep. 2022. The phone contains a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1612 pixels . Internal storage 64 GB. The phone is very popular in Bangladeshi market and it is very user friendly which configuration is good. The Phone Ram is 4 GB.





