Description
Infinix Hot 30 Price in Bangladesh Tk. 14999
| Mobile Name | Infinix Hot 30 |
| Model no | Hot 30 |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 196 grams |
| Dimensions (mm) | 168.7 x 76.6 x 8.4 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 33W |
| Mobile Colors | Surfing Green, Racing Black, Sonic White, Free Fire |
Display:
| Display size (inches) | 6.78 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2460 pixels-396 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core-Up to 2 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G88 – 12 nm |
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | MicroSD Dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Dual 50+0.08 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 (XOS 12.6) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | dual-band, hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of infinix hot 30 Specification
Infinix Hot 30 price in Bangladesh Tk. 14999.The Smartphone was launched on March 2023. The phone contains a 6.78-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2460 pixels . Internal storage 128 GB. The phone is very popular in Bangladeshi market and it is very user friendly.





