Description
Realme C55 Price in Bangladesh Tk. 19999
Specification
| Mobile Name | Realme C55 |
| Model no | C55 |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 189.5 grams |
| Dimensions (mm) | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | Fast charging 33W |
| Mobile Colors | Sun Shower, Rainy Night, Rainforest |
Display:
| Display size (inches) | 6.72 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Mediatek Helio G88 (12nm) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 64 MP, (wide), 1/2″, PDAF 2 MP, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 MP, (wide) |
Software
| Operating system | Android 13, Realme UI 4.0 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| GPS | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of realme c55 Specification
Realme is an another awesome brand. Realme C55 price in Bangladesh Tk. 19999.The Realme Smartphone was launched on March 2023. The phone contains a 6.72-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels, an aspect ratio of 20:9,Internal Ram 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM. The Realme Smartphone Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) and is powered by a 5000 mAh battery. The Realme Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





