Description
Realme C53 Price in Bangladesh Tk. 17999
Specification
| Mobile Name | Realme C53 |
| Model no | C53 |
| Launch Date | May 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 182 grams |
| Dimensions (mm) | 167.3 x 76.7 x 7.5 mm (6.59 x 3.02 x 0.30 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Charging | Fast charging 33W |
| Mobile Colors | Champion Gold, Mighty Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.74 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~390 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 0.3 MP, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
Software
| Operating system | Android 13, Realme UI T |
| GPU | Mali-G57 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| GPS | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Unspecified |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of realme c53 Specification
Realme is an another awesome brand. Realme C53 price in Bangladesh Tk. 17999.The Realme Smartphone was launched on MAy 2023. The phone contains a 6.74-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~390 ppi density),Internal Ram 128GB 6GB RAM. The Realme Smartphone Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) and is powered by a 5000 mAh battery. The Realme Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.





