Description
Samsung Galaxy A04s Price in Bangladesh Tk. 18999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A04s |
| Model no | Galaxy A04s |
| Launch Date | September 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 195 grams |
| Dimensions (mm) | 164.7 x 76.7 x 9.1 mm (6.48 x 3.02 x 0.36 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 15W wireless |
| Mobile Colors | Black, Green, White, Copper |
Display:
| Display size (inches) | 6.5 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A55 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Exynos 850 (8nm) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
Software
| Operating system | Android 12, upgradable to Android 13, One UI Core 5 |
| GPU | Mali-G52 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| POSITIONING | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A04s Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy A04s Price in Bangladesh Tk. 18999.On September 2022 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.5-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM internal storage.





