Description
Samsung Galaxy A57 Price in Bangladesh Tk. 67000
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A57 |
| Model no | Galaxy A57 |
| Launch Date | April 2026 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 179 gram |
| Dimensions (mm) | 161.5 x 76.8 x 6.9 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 Non-removable Li-Po |
| Charging | 45W wired |
| Mobile Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | 1080×2340 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-720 & 4×2.6 GHz Cortex-720 & 3×1.95 GHz Cortex-520) |
| Processor make | Exynos 1680 (4 nm) |
| Internal | 128/256/512 GB UFS |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2″, 1.12µm |
Software
| Operating system | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| GPU | Xclipse 550 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| POSITIONING | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A57 Specification
The Samsung Galaxy A57 Price in Bangladesh Tk. 67000. Dated on April 2026 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is 6.7-inch touchscreen display with a resolution of 1080×2340 pixels and internal storage 128/256/512 GB





