Description
Samsung Galaxy A72 Price in Bangladesh Tk. 43999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A72 |
| Model no | Galaxy A72 |
| Launch Date | March 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 203 grams |
| Dimensions (mm) | 165 x 77.4 x 8.4 mm (6.50 x 3.05 x 0.33 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 25W |
| Mobile Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Processor make | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera:
| Back camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
Software
| Operating system | Android 11, One UI 3.1 |
| GPU | Adreno 618 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| FM | FM radio |
| Number of SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A72 Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy A72 Price in Bangladesh Tk. 43999.On March 2021 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.7-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM internal storage.





