Description
Samsung Galaxy F13 Price in Bangladesh Tk. 21999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy F13 |
| Model no | Galaxy F13 |
| Launch Date | June 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 207 grams |
| Dimensions (mm) | 165.4 x 76.9 x 9.3 mm (6.51 x 3.03 x 0.37 in) |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Fast charging | 15W |
| Mobile Colors | Waterfall Blue, Sunrise Copper, Nightsky Green |
Display:
| Display size (inches) | 6.6 |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A55 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Exynos 850 (8nm) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 MP, f/2.2, (wide) |
Software
| Operating system | Android 12, upgradable to Android 13, One UI Core 5 |
| GPU | Mali-G52 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| POSITIONING | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy F13 Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy F13 Price in Bangladesh Tk. 21999.On June 2022 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.6-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2408 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM internal storage.





