Description
Samsung Galaxy Z Flip4 Price in Bangladesh Tk. 147999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy Z Flip4 |
| Model no | Galaxy Z Flip4 |
| Launch Date | August 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 187 grams |
| Dimensions (mm) | Unfolded: 165.2 x 71.9 x 6.9 mm
Folded: 84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 mm |
| Battery capacity (mAh) | 3700 |
| Fast charging | 25W wired, 50% in 30 min (advertised) 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| Mobile Colors | Bora Purple, Graphite, Pink Gold, Blue, Yellow, White, Navy, Khaki, Red |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| Processor make | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm |
Software
| Operating system | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| GPU | Adreno 730 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| POSITIONING | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM and eSIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy Z Flip4 Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy Z Flip4 Price in Bangladesh Tk. 147999.On August 2022 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.7-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2640 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone has 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM internal storage.





