Description
Samsung Galaxy S23 Ultra Price in Bangladesh Tk. 224999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy S23 Ultra |
| Model no | Galaxy S23 Ultra |
| Launch Date | February 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 234 grams |
| Dimensions (mm) | 163.4 x 78.1 x 8.9 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | non-removable, 45 w |
| Mobile Colors | Phantom Black, Green, Cream, Lavender, Graphite, Sky Blue, Lime, Red, BMW M Edition |
Display:
| Display size (inches) | 6.8 |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels, 19.3:9 ratio (~500 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| Processor make | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3″, 0.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 10 MP, f/4.9, 230mm (periscope telephoto), 1/3.52″, 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 10x optical zoom 10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.52″, 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Super Steady video |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 2 MP, f/2.2, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF |
Software
| Operating system | Android 13, upgradable to Android 14, One UI 6 |
| GPU | Adreno 740 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| POSITIONING | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy S23 Ultra Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy S23 Ultra Price in Bangladesh Tk. 224999.On February 2023 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 6.8-inch touchscreen display with a resolution of 1440 x 3088 pixels and an aspect ratio of 20.9.





