Description
Samsung Galaxy Z Fold4 Price in Bangladesh Tk. 245499
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy Z Fold4 |
| Model no | Galaxy Z Fold4 |
| Launch Date | August 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 263 grams |
| Dimensions (mm) | Unfolded: 155.1 x 130.1 x 6.3 mm Folded: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm |
| Battery capacity (mAh) | 4400 |
| Fast charging | 25W wired, 50% in 30 min (advertised) 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| Mobile Colors | Graygreen, Phantom Black, Beige, Burgundy |
Display:
| Display size (inches) | 7.6 |
| Resolution | 1812 x 2176 pixels (~373 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| Processor make | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 66mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3″, 1.22µm |
Software
| Operating system | Android 12L, upgradable to Android 13, One UI 5.1.1 |
| GPU | Adreno 730 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| POSITIONING | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy Z Fold4 Specification
In mobile sector, Samsung is a well known brand. Samsung Galaxy Z Fold4 Price in Bangladesh Tk. 245499.On August 2022 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is available the phone comes with a 7.6-inch touchscreen display with a resolution of 1812 x 2176 pixels and an aspect ratio of 20.9.





