Description
Vivo Y16 Price in Bangladesh Tk. 14999
Specification
| Mobile Name | Vivo Y16 |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | September 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 184 grams |
| Dimensions (mm) | 164 x 75.6 x 8.2 mm (6.46 x 2.98 x 0.32 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| charging | Fast charging 10W |
| Mobile Colors | Drizzling Gold, Stellar Black |
Display:
| Display size (inches) | 6.51 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| Processor make | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
Software
| Operating system | Android 12, Funtouch 12 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, OTG |
| FM | FM radio |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of vivo y16 Specification
Vivo Y16 Price in Bangladesh Tk. 14999.It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.51-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels and an aspect ratio of 20:9. Vivo Smartphone comes with 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM internal storage. The Vivo Smartphone Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) and is powered by a 5000 mAh battery.





