Description
Vivo V27 5G Price in Bangladesh Tk. 54999
Specification
| Mobile Name | Vivo V27 5G |
| Brand | Vivo |
| Launch Date | March 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 180 grams |
| Dimensions (mm) | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm (6.46 x 2.94 x 0.29 in) |
| Battery capacity (mAh) | 4600 |
| charging | 66W wired |
| Mobile Colors | Magic Blue, Noble Black, Emerald Green, Flowing Gold |
Display:
| Display size (inches) | 6.78 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| Processor make | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 50 MP, f/2.5, (wide), AF |
Software
| Operating system | Android 13, Funtouch 13 |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of vivo v27 5g Specification
Vivo V27 5G Price in Bangladesh Tk. 54999.It’s outlook is fantastic. The phone comes with a 6.78-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and an aspect ratio of 20:9. Vivo Smartphone comes with 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM internal storage. The Vivo phone Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) and is powered by a 4600 mAh battery.





