Description
Xiaomi 11T Pro Price in Bangladesh Tk. 64999
Specification
| Mobile Name | Xiaomi 11T Pro |
| Model no | 11T Pro |
| Launch Date | October 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 204 grams |
| Dimensions (mm) | 164.1 x 76.9 x 8.8 mm (6.46 x 3.03 x 0.35 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 120W |
| Mobile Colors | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| Processor make | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, 50mm (telephoto macro), 1/5.0″, 1.12µm, AF |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″, 1.0µm |
Software
| Operating system | Android 11, MIUI 12.5 |
| GPU | Adreno 660 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Xiaomi 11T pro Specification
Xiaomi 11T Pro is available in Bangladesh market. 11T Pro Price in Bangladesh Tk. 64999. The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and an aspect ratio of 20.9. Xiaomi Mobile Smartphone has 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM internal storage.





