Description
Xiaomi 13 Pro Price in Bangladesh Tk. 110000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi 13 Pro |
| Model no | 2210132C, 2210132G |
| Launch Date | Dec. 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 210 or 229 g |
| Dimensions (mm) | 162.9 x 74.6 x 8.4 |
| Battery capacity (mAh) | 4820 |
| Fast charging | Fast charging 120W |
| Mobile Colors | Ceramic Black, Ceramic White, Ceramic Flora Green, Mountain Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.73 |
| Resolution | Quad HD+ 1440 x 3200 pixels – 522 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 3.2 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 – 4 nm |
| Internal | 128 /356 /512 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 50.3+50+50 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 32 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Adreno 740 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band, Wi-Fi Direct |
| GPS | GALILEO, QZSS, NavIC, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM, eSIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi 13 PRO Specification
Xiaomi 13 Pro is a gorgeous mobile which price is in Bangladesh Tk. 110000.The Xiaomi Mobile Smartphone was launched on Dec. 2022. This phone comes with a 6.73-inch touchscreen display with a resolution of 1440 x 3200 pixels.






