Description
Xiaomi Poco F5 Price in Bangladesh Tk. 43000
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Poco F5 |
| Model no | 23049PCD8G, 23049PCD8I |
| Launch Date | May 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 181 grams |
| Dimensions (mm) | 161.1 x 75 x 7.9 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 67W |
| Mobile Colors | Blue, Black, White |
Display:
| Display size (inches) | 6.67 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2400 pixels – 395 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.91 GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 – 4 nm |
| Internal | 256 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | Triple 64+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 16 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Adreno 725 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band |
| GPS | GALILEO, QZSS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | v5.3, |
| USB | v2.0, Type-C |
| FM | No |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope Yes |
Summery of Xiaomi POCO f5 Specification
Xiaomi Poco F5 is available in Bangladesh market. Poco F5 Price in Bangladesh Tk. 43000. The phone contains a 6.67-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. This Xiaomi Mobile Smartphone has 256 GB internal storage with Back Camera Triple 64+8+2 Mp.






