Description
Xiaomi Redmi 11 Prime Price in Bangladesh Tk. 13490
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi 11 Prime |
| Model no | Redmi 11 Prime |
| Launch Date | September 2022 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 201 grams |
| Dimensions (mm) | 164 x 76.1 x 8.9 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Playful Green, Flashy Black, Peppy Purple |
Display:
| Display size (inches) | 6.58 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2408 pixels-401 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core, up to 2.2 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G99-6nm |
| Internal | 64 / 128 GB |
| Card Slot | MicroSD dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Triple 50+2+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 12 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band |
| GPS | GALILEO, BDS, GLONASS |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of Xiaomi Redmi 11 prime Specification
Xiaomi Redmi 11 Prime is available in Bangladesh market. Redmi 11 Prime Price in Bangladesh Tk. 13490. The phone contains a 6.58-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2408 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone has 64 / 128 GB internal storage.






