Description
Xiaomi Redmi 12 Price in Bangladesh Tk. 16499
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi 12 |
| Model no | Redmi 12 |
| Launch Date | June 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 198.5 grams |
| Dimensions (mm) | 168.6 x 76.3 x 8.2 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Sky Blue, Polar Silver, Midnight Black, Moonstone Silver |
Display:
| Display size (inches) | 6.78 |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2460 pixels -396 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core-up to 2.0 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G88 – 12 nm |
| Internal | 128 / 256 GB |
| Card Slot | MicroSD Slot-SIM2 slot |
Camera:
| Back camera | Triple 50+8+2 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band |
| GPS | BDS, GALILEO, A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Hybrid Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of Xiaomi redmi 12 Specification
Xiaomi Redmi 12 is available in Bangladesh market. Redmi 12 Price in Bangladesh Tk. 16499. The phone contains a 6.79-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2460 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone has 128 / 256 GB internal storage.





