Description
Xiaomi Redmi 13C Price in Bangladesh Tk. 14499
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi 13C |
| Model no | Redmi Redmi 13C |
| Launch Date | Nov. 2023 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 192 grams |
| Dimensions (mm) | 168 x 78 x 8.1 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Mobile Colors | Glacier White, Clover Green, Midnight Black, Navy Blue |
Display:
| Display size (inches) | 6.74 |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels – 260 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – up to 2.0 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G85 -12nm |
| Internal | 128 / 256 GB |
| Card Slot | MicroSD dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Triple 50+2+0.08 Mp |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 8 Mp |
Software
| Operating system | Android 13 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, dual-band |
| Positioning | GLONASS, BDS, GALILEO |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB | v2.0, Type C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope |
Summery of Xiaomi REDMI 13c Specification
Xiaomi Redmi 13C is available in Bangladesh market. Price in Bangladesh Tk. 14499. The phone contains a 6.74-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone has 128 / 256 GB internal storage.






