Description
Xiaomi Redmi 9C Price in Bangladesh Tk. 10999
Specification
| Mobile Name | Xiaomi Redmi 9C |
| Model no | Redmi 9C |
| Launch Date | August 2020 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 196 grams |
| Dimensions (mm) | 164.9 x 77 x 9 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 10W |
| Mobile Colors | Twilight Blue, Midnight Gray, Sunrise Orange |
Display:
| Display size (inches) | 6.53 |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels – 269 ppi |
Hardware Information:
| Processor | Octa core – 2.3 GHz |
| Processor make | MediaTek Helio G35 – 12 nm |
| Internal | 32 / 64 GB |
| Card Slot | MicroSD dedicated slot |
Camera:
| Back camera | Triple 13+2+2 Mp. |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 5 Mp |
Software
| Operating system | Android 10 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi hotspot, Wi-Fi Direct |
| GPS | A-GPS, BDS, GLONASS |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | v2.0 |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | Dual Nano SIM |
Summery of Xiaomi REDMI 9C Specification
Xiaomi Redmi 9C price in Bangladesh Tk. 10999.The Xiaomi Mobile Smartphone was launched on August 2020. The phone comes with a 6.53-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels. Xiaomi Mobile Smartphone comes with 32 / 64 GB internal storage and Ram 2-3 GB also available Back Camera Triple 13+2+2 Mp.






