Description
Samsung Galaxy A22 Price in Bangladesh Tk. 22499
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy A22 |
| Model no | Galaxy A22 |
| Launch Date | July 2021 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 186 grams |
| Dimensions (mm) | 159.3 x 73.6 x 8.4 mm (6.27 x 2.90 x 0.33 in) |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Fast charging 25W |
| Mobile Colors | Black, White, Mint, Violet |
Display:
| Display size (inches) | 6.4 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~274 ppi density) |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| Processor make | Mali-G52 MC2 |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Camera:
| Back camera | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12µm |
Software
| Operating system | Android 11, One UI Core 3.1 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FM | Unspecified |
| Number of SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy A22 Specification
Samsung Galaxy A22 Price in Bangladesh market Tk. 22499.On July 2021,the Samsung Mobile Smartphone was launched . The phone contains a 6.4-inch touchscreen display with a resolution of 720 x 1600 pixels and an aspect ratio of 20.9. Samsung Mobile Smartphone contains 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM internal storage. It is powered by a 5000 mAh battery.The Samsung Mobile Smartphone Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55). The Samsung Mobile Smartphone Power supports proprietary fast charging.






