Description
Samsung Galaxy S26+ Price in Bangladesh Tk. 152999
Specification
| Mobile Name | Samsung Galaxy S26+ |
| Model no | Galaxy S26+ |
| Launch Date | Feb. 2026 |
| Touchscreen | Yes |
| Weight (g) | 190 gram |
| Dimensions (mm) | 158.4 x 75.8 x 7.3 |
| Battery capacity (mAh) | 4900 |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 69% in 30 min 20W wireless (Qi2.2) 4.5W reverse wireless |
| Mobile Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display:
| Display size (inches) | 6.7 |
| Resolution | 1440×3120 pixels |
Hardware Information:
| Processor | Octa-core (2×4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) – US/CN 10-core (1×3.80GHz C1-Ultra & 3×3.25GHz C1-Pro & 6×2.75GHz C1-Pro) – ROW |
| Processor make | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) – US/CN Exynos 2600 (2 nm) – ROW |
| Internal | 256/512 GB |
| Card Slot | No |
Camera:
| Back camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video |
| Rear flash | Yes |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, 1.12µm, dual pixel PDAF |
Software
| Operating system | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| GPU | Adreno 840 – US/CN Xclipse 960 – ROW |
Connectivity:
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| POSITIONING | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| FM | No |
| Number of SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – INT Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – USA Nano-SIM + Nano-SIM – CN |
Sensors:
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope |
Summery of Samsung Galaxy S26+ Specification
The Samsung Galaxy S26+ Price in Bangladesh Tk. 152999. Dated on February 2026 the Samsung Mobile Smartphone was launched . It is 6.7-inch touchscreen display with a resolution of 1440 x 3120 pixels and internal storage 256/512 GB





